عادّی مبارزه با سرطان تمرینات قدرتی سرطان پوست

عادّی: مبارزه با سرطان تمرینات قدرتی سرطان پوست مبتلا شدن بیماری تحقیقات فنجان عضلات دیابت حافظه

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری باید دلایل سانسور را جهت ما روشن کنند!

این روزها مجموعه تلویزیونی «رهایم نکن» به نویسندگی و کارگردانی محمد مهدی عسگرپور و تهیه کنندگی علی پورکیانی هر شب از شبکه سوم سیما روی آنتن می رود. در این مجموع

باید دلایل سانسور را جهت ما روشن کنند!

باید دلایل سانسور را جهت ما روشن کنند!

عبارات مهم : سریال

این روزها مجموعه تلویزیونی «رهایم نکن» به نویسندگی و کارگردانی محمد مهدی عسگرپور و تهیه کنندگی علی پورکیانی هر شب از شبکه سوم سیما روی آنتن می رود. در این مجموعه، امین تارخ، فریبا متخصص، محمدرضا هدایتی، مریم بوبانی، مارال فرجاد، نیما شعبان نژاد، دنیا مدنی، بابک بهشاد، علی استادی، معصومه قاسمی پور، شیرین آقاکاشی، رحمان باقریان، کاظم هژیر آزاد، حسین ملکی و … به ایفای نقش می پردازند. سریال رمضانی «رهایم نکن» از پنجشنبه ۱۰ خرداد با حواشی مختلفی روبه رو شده است هست. این مجموعه در قسمت شانزدهم با از بین بردن بخش هایی مربوط به عنوان تجاوز مواجه شد که انتقاد کارگردان را هم به همراه داشت. همچنین تلویزیون ترجیح داد با از بین بردن نوبت تکرار شبانگاهی این سریال که حدود ساعت یک بامداد روی آنتن می رود، مجموعه قدیمی «متهم گریخت» را در این ساعت پخش کند. اگر این اتفاق را در سال های گذشته جهت فرد دیگری تعریف می کردید آن را باور نمی کرد ولی این امر در چند سال اخیر تبدیل به یک رویه عادی در شرکت صدا و سیما شده است است.

باید دلایل سانسور را جهت ما روشن کنند!

مثلا شبکه مستند اعلام کرده بود که مستند «موج و مرجان و خارا» به کارگردانی ابراهیم گلستان چهارشنبه نهم خرداد از سوی برنامه «گنجینه» روی آنتن خواهد رفت که این اتفاق هم در کمال تعجب رخ نداد. تغییرات در کلیت سریال های تلویزیونی که به وسیله کارگردان های کارکشته و آشنا به خطوط قرمز ساخته می شود دیگر تبدیل به موضوعی پیچیده شده است هست. در حال حاضر مسئولان شبکه های متفاوت سیما بدون اطلاع و اجازه گروه های تولیدی دیالوگ ها و حتی صحنه هایی را از بین بردن می کنند. جهت بررسی همین پدیده سراغ محمدمهدی عسگرپور رفته ایم که خود یکی از بازیگران و صورت های معروف و مدیران با سابقه سینما و تلویزیون بوده است.

نظرات شما را راجع به اعمال ممیزی سلیقه ای مجموعه تلویزیونی «رهایم نکن» خواندیم و متوجه شدیم که به شدت ناراحت هستید. آیا گفت وگوی خاصی بین شما و مسئولان شبکه سوم سیما جهت برطرف پرسشها صورت گرفته است؟
هنوز صحبت خاصی صورت نگرفته هست. البته شنیدم که علی پورکیانی، تهیه کننده سریال ما با آقای مهدی روشن روان، مدیر گروه فیلم و سریال شبکه سوم سیما در دو نوبت تماس تلفنی داشته هست، ولی هنوز از محتوای این تماس ها چیزی به من انتقال یافته نشده هست. من تنها یک توضیح خیلی راحت از آنها خواسته ام. منظورم مسئولان فرهنگی و حتی قیچی به دستان شرکت هست. منظورم آنهایی است که فرهنگ و هنر را نمی فهمند! تاکید می کنم که مسئول فرهنگی باید به ما توضیح بدهد! او باید دلایل سانسور را جهت گروه ما روشن کنند. به نظرم من اشتباه بزرگی کرده ام. فیلمنامه کامل را قبل از شروع سریال به مسئولان تلویزیون تحویل داده ام. این کار مدت فراوانی بود که در صدا و سیما مرسوم نبود. همان طور که می دانید اکثر سریال ها با فیلمنامه کامل تولید نمی شوند. اغلب آنها با طرح و اینجور چیزها ساخته می شوند. گروه تولید می گوید برویم جلو تا ببینیم چه پیش می آید.

در همین گیر و دار می شود دعوا کرد و چک و چانه هم زد. مبنی بر اینکه این عنوان قرارمان نبود و فلان اتفاق مورد توافق نبود. ولی من فیلمنامه ۱۰۰ درصد آماده را قبل از پیش تولید به تلویزیون داده ام. آنها اگر نکاتی را مد نظرشان دارند باید همان موقعه بیان می کردند. به نظرم اینکه الآن یاد یک سری چیزها افتاده اند یک نوع خطای حرفه ای هست. البته این عنوان به تشکیلات شرکت برمی گردد. تولید شرکت در جایی و پخشش در جای دیگر هست. آنها در دو منظومه جدا از هم زندگی می کنند. انگار که خیلی همدیگر را هم به جا نمی آورند.

این روزها مجموعه تلویزیونی «رهایم نکن» به نویسندگی و کارگردانی محمد مهدی عسگرپور و تهیه کنندگی علی پورکیانی هر شب از شبکه سوم سیما روی آنتن می رود. در این مجموع

یعنی پرسشها اساسی که در حال وقوع هستند به عدم هماهنگی در شرکت برمی گردد؟
شما الآن هنگامی که وارد شرکت صدا و سیما بشوید با یک آشفته بازار روبه رو خواهید شد. در آنجا هیچ بخشی با بخش دیگر هماهنگ نیست چه برسد به بخش سریال و مجموعه های تلویزیونی! به هیچ عنوان به گفتار مدیرها توجه نکنید! شرکت خیلی به هم ریخته تر از این حرف هاست.

نکته ای که پرسش برانگیز این است که شما از مدیران با سابقه و کاربلد هستید. گمان می رود که تمام خطوط قرمز صدا و سیما را هم از بر باشید. آیا عوض کردن مدیریت در شبکه سوم سیما باعث این پرسشها شده است است؟
نمی دانم. واقعا نمی توانم راجع به مدیریت تازه صحبت کنم. هنوز مدیر تازه شبکه سوم سیما را ندیده ام و نمی دانم که چه نظر هایی دارد. توصیه مورد نظر من هم همین هست. باید یک مدیر مسئولی وجود داشته باشد که بشود با او حرف زد. او باید بیاید و با ما صحبت کند. نباید مدیر هایی داشته باشیم که امکان حرف زدن با آنها فراهم نباشد. می خواهم یکی از همین مدیرها بیاید و با هم حرف بزنیم تا بدانیم که چه کسی بهتر ممیزی را می شناسد، چه کسی جامعه را بهتر می شناسد و یا اصلا چه کسی حرفش درست است!

مجموعه «رهایم نکن» در۲۹ قسمت پخش خواهد شد یا زیاد است؟
مجموعه «رهایم نکن» در اصل ۳۷ قسمت بود. این هم یکی دیگر از پرسشها مورد نظر تلویزیون بود. در ابتدا بر اساس ۳۷ قسمت به تفاهم رسیدیم. زمانی که به نزدیکی ماه رمضان نزدیک شدیم، آنها گفتند که الا و بلا باید مجموعه «رهایم نکن» در ۲۹ قسمت پخش شود و زیاد هم نشود. بنابراین ما بخش هایی را فشرده کردیم. به گونه ای شد که وقت بعضی قسمت ها از حد متعارف بالاتر رفت یا اینکه بخش هایی را هم از بین بردن کردیم.

برخی از مخاطب ها از سریال های ماه رمضان خیلی تعریف می کنند و بعضی دیگر انتقادهای فراوانی به آنها دارند. به نظرتان مخاطب های تلویزیون عوض کردن کرده اند یا پای مباحث دیگری در میان است که نظرات مخاطب ها تا این حد متفاوت است؟
تلویزیون باید در آینده آمار مخاطب ها را به ما بدهد. آنها تلویحا به من گفته اند که سریال «رهایم نکن» مورد پسندترین سریال ماه رمضان بوده است ولی اینکه ذائقه و سلیقه مردم و نسبت ارزش با سریال ها چگونه می تواند باشد تابع شرایط متفاوت هست. اوضاع سیاسی، اقتصادی و اجتماعی مردم در این رابطه خیلی تعیین کننده هست. این مباحث نسبت مردم را با رسانه تعریف می کند. مردم بعضی وقت ها حال خوبی ندارند. بنابراین مدیرها خیال می کنند با پخش سریال های طنز حال مردم خوب می شود ولی نمی دانند که کارکردش تنها جهت دو هفته هست. بعد هم تمام می شود و پی کارش می رود.

در حال حاضر با وضعیتی مواجه هستیم که ناهنجاری های اجتماعی خودش را بین رابطه مردم و رسانه قرار داده هست. البته طبیعی است که همه سریال ها را بخشی از مردم دوست ندارند همان طور که بخش دیگر آنها را دوست دارند. کاری هم در قبال این عنوان نمی شود کرد. توصیه بسیار مهم چیدمان درست برنامه ها هست. در تلویزیون با ۱۵۰ شبکه شخصی مواجه نیستم بلکه با چندینه شبکه روبه رو هستیم که همه آنها از سوی یک بخش مدیریت می شوند. بنابراین چیدمان درست برنامه ها مهم هست. اینکه یک برنامه تلخ چگونه باید در کنار یک برنامه شاد قرار بگیرد مسئله ای مورد توجه هست. هنگامی که امروز چنین تفکری وجود نداشته باشد با مسئله مواجه خواهیم شد.

باید دلایل سانسور را جهت ما روشن کنند!

انتقادهایی می شود مبنی بر اینکه سریال های ماه رمضان با یکدیگر تداخل دارند. یعنی اینکه تا یک سریال تمام نشده سریال دیگری کار خودش را شروع می کند. این عنوان را چگونه می بینید؟
واقعیتش را بخواهید به این عنوان دقت نکرده ام. نخستین بار است که از شما می شنوم. تصورم این بود که اینگونه نیست.

روزنامه ابتکار

واژه های کلیدی: سریال | مجموعه | برنامه | تلویزیون | تلویزیون | اخبار فرهنگی و هنری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz